Menu

Vyhledávání

Symboly obce

 

Dne 26. května 2009 převzal symboly obce z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miloslava Vlčka místostarosta obce Petr Klobusovský.

 

Znak obce:

V zeleném štítě pod stříbrnou zvýšenou vlnitou hlavou stříbrná věž s cimbuřím vyrůstající z dolního okraje, v ní černý havran s bochníkem chleba přirozené barvy v zobáku stojící na červené růži se zlatým semeníkem a zelenými lístky.

Znak koresponduje s obsahem rychtářské pečeti Přední Výtoně a farní pečeti Zadní Výtoně. Pečeť Přední Výtoně připomínající vazbu obce ke Krumlovsku přitom v návrhu znaku zastupuje figura rožmberské červené růže, vyjadřující právě krumlovské dominium, zatímco pečeť Zadní Výtoně heraldicky odkazuje figura havrana s bochníkem chleba v zobáku jakožto jeden z atributů sv. Pavla Poustevníka, hlavního patrona řádu Eremitů sv. Pavla (neboli Pavlínů).

Kromě pečetním obrazem inspirovaných figur se ve znaku objevuje rovněž heroldská figura vlnitého dělení štítu v podobě vlnité hlavy, která vyjadřuje polohu obce na pravém břehu řeky Vltavy a Lipenského jezera, a obecná figura věže s cimbuřím, jež představuje symbol Vítkova Hrádku jakožto nejvýznamnější památky na území dnešní obce.

 

Vlajka obce:

List tvoří tři svislé pruhy, zelený, bílý a zelený, v poměru 1:2:1. V bílém pruhu černý havran s hnědým bochníkem chleba v zobáku stojící na červené růži se žlutým středem a zelenými kališními lístky.